آموش نفوذ و هک سیستم با استفاده از پروتکل FTP در شبکه

نفوذ و هک سیستم با FTP در شبکه یعنی چی؟ پروتکل FTP دقیقا چیه؟ توی این مقاله آموزشی قصد داریم تا با استفاده از یک آسیب پذیری و اکسپلویت کردن اون در سرویس FTP تویش شبکه دسترسی و نفوذ خودمون رو به اون سیستم انجام بدیم . قبل از همچی بزارید یک توضیح کلی در رابطه با پروتکل FTP و کاربرد اون در شبکه های کامپیوتری بهتون بدم بعدش بریم سراغ آموزش اصلی 🙂

پروتکل FTP چیست و چه کاربردی دارد؟

File Transfer Protocol یا به اختصار FTP یک پروتکل استاندارد شبکه برای انتقال فایل از یک هاست به هاست دیگر هستش. از این پروتکل برای آپلود صفحات وب و سایر اسناد بین سرور ها استفاده میشه. معماری این پروتکل Client Server هستش و اتصال داده و کنترلی رو به صورت مجزا بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده برقرار می کنه.معمولا ارتباط در این پروتکل از طریق پورت‌ های 20 و 21 برقرار میشه. پورت 21 به منظور ارتباط میان سرور و کلاینت و پورت 20 برای تبادل و ارسال فایل‌ ها در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیره.
سناریو ما داخل این اموزش بصورت کاملا عملی روی پلتفرم  Metasploitable داخل شبکه لوکال و داخلی خودمون انجام میشه Metasploitable یک ماشین مجازی لینوکس هستش که بصورت عمد و پیشفرض  آسیب پذیر هستش. این ماشین مجازی رو می تونیم برای انجام آموزش های امنیتی، تست ابزارهای امنیتی و تمرین تکنیک های رایج تست نفوذ استفاده کنیم.

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید 🙂

کانال تلگرام هکفا

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 18 =