نقشه ذهنی راه هک و امنیت در دنیای واقعی | همین حالا تجربیات یک هکر را به‌دست بیاروید!

نقشه ذهنی راه هک و امنیت در دنیای واقعی یکی از ابتدایی‌ترین مقاله‌های آموزشی در هکفا است که به اکثر سوالات شما در ابتدای کار جواب خواهد داد. آیا هرکسی می‌تواند هکر شود؟ هک و امنیت را شروع کنیم یا برنامه‌نویسی و سایر رشته‌های مربوط به کامپیوتر؟ آیا ویژگی هکر شدن در ما وجود دارد؟ چگونه کار کنیم و چندین سوال دیگر که در این مقاله آموزشی به آن‌ها جواب خواهم داد.

بدون تعصب، بدون جنبه دعوت به اقدام برای تهیه یک دوره‌آموزشی، بدون جریان منفی و احساسات منفی .. صرفاً تجربی اما با دیدگاهی آزاد اندیش. من رضام و کافیه باهام بیای تا انتهای مطلب و بعد مسیر رو حذف، یا اضافه بکنی .. البته این مقاله به زبون خودمونی نوشته میشه و برای یادگاری باقی میمونه.

نقشه ذهنی راه هک و امنیت

می‌خوای هکر بشی؟ خب باشه اما می‌دونی اگر هکر بشی ممکنه چه مشکلاتی برات پیش بیاد؟ می‌دونی ممکنه راه‌های بهتری برات تو زندگیت باشه؟ می‌دونه ممکنه بارها مثل من زندگی‌تو ببازی؟ همه ترکت کنن و از زمین و زمان به پایین سقوط کنی؟ و هزاران مشکل دیگه که اگر روزی یکی دقیق باهام حرف میزد الان اینجا نبودم… بد نیستا .. اما وقتی شروع میکنی باید قشنگ و اصولی شروع کنی.

نقشه ذهنی راه هک و امنیت
نقشه ذهنی راه هک و امنیت

البته که ویدیو حذف شد .. یک ویدیو 1 ساعته که در آخر اون رو به خاطر شرایط حذف کردم و قرار ندادم و از این بابت معذرت میخوام. اما در کل این مقاله کمک زیادی رو بهتون میکنه و باعث میشه در طی مسیر به مشکلی برنخورید. به هر حال اگه راه اشتباه بری و به مشکل بخوری وقتت تلف میشه و ممکنه روزی هم بیاد که پشیمونی به بار بیاد .. مثلا همه چیز رو از دست دادی و مثل چی .. پشیمونی که چرا قبلش به فکر درست کردنش نبودی؟

خلاصه من میخوام یسری حرفارو بهتون بزنم که اگه داخل این مسیر میاین، حداقل تا حد امکان از مشکلات دوری کنید و بهتر و سریع تر به پیشرفت برسید.

یک مرحله قبل‌تر از نقشه راه هک و امنیت

داخل این مقاله به یسری از سوالات جواب داده نمیشه. البته نه که کلا جواب ندما.. نه کلا جواب داده نمیشه و قرار هست برای سوالات کلی تر که در ادامه بررسی می کنیم، مقاله و ویدیوهای بیشتری بزارم و تخصصی روی اون موضوع بپردازیم که راحت به جواب اون سوالات برسید. این مقاله صرفاً تجربی هست و نکاتی رو میخوام بهتون بگم که مسیرتون قشنگ تر جلو بره.

یک مرحله قبل‌تر از نقشه راه هک و امنیت
یک مرحله قبل‌تر از نقشه راه هک و امنیت

این مقاله قبل از همه‌چیز، کمک خوبی بهت می‌کنه. دنبال این هستی داخل هک و امنیت چقدر به JS نیاز داریم؟ یا از کدوم منبع باید اقدام کنی؟ کدوم رسانه رو پیشنهاد می‌دم؟ چقدر باید هزینه کنم؟ قانونی کار کنیم یا زیرزمینی؟ بازار کارش خوبه یا بده؟ یا از این دسته سوالات در این مقاله به آن نخواهم پرداخت. عجب .. جز اینا مگه چیز دیگه‌ایی هم داری برا گفتن؟ آره کافیه همراه باشی.

اول راجع‌به کسب درآمد از هک و امنیت بهتون بگم. کلی بخوام بهتون بگم اینجوری هست که به اندازه کافی شما میتونید از این رشته پول در بیارید. اما اگر تخصص کافی باشه و علمشو داشته باشید. داخل سال آینده داخل هکفا در نظر دارم یه دوره رایگان خفن در همین زمینه بزارم و از تجربایتم در زمینه فروش ابزار و… براتون بگم. از این بابت خیالتون راحت باشه که مسیر پرهیجان و خوبیه. اما نه برای هرکسی ..

از تجربه استفاده کن تا گنده مارکت باشی

کی زرنگه؟ اونی که از تجربه مهم دیگران استفاده می‌کنه و مشکلات رو برای دوبار تکرار نمی‌کنه. باحال شد نه؟ فکر می‌کنی یه نفر این مقاله رو نخونه یا بخونه چه اتفاقی براش می‌افته؟ با شرایط فعلی ممکنه کلی مشکل براش پیش بیاد یا اصلا مشکلی براش پیش نیاد. این بستگی به شرایط فعلی خود شما داخل زندگی داره. مثلا خیلی پولداری؟ یا برعکس؟ شرایطط چجوریه و از این حرفا که در ادامه میخونید.

از تجربه استفاده کن تا گنده مارکت باشی
از تجربه استفاده کن تا گنده مارکت باشی

جهان مدام روبه تغییره. گاهی این جریان به‌نفع تو تموم میشه و گاهی به ضرر تو. زمان دوست/دشمن تو خواهد بود. اما این یه تجربست. یکی استفاده کنه و مشکلات رو به‌وجود نیاره و به بقیه کمک کنه تا همین جریان قشنگ شکل بگیره و بهم خوبی کنیم تا دنیا جای بهتری برای زنده بودن باشه .. یه جمله خیلی مزخرف هست که میگه مردمی که به میل خود در تاریکی فرو رفته ان نیازی به روشنایی ندارند! اه اه چقدر تفکر مزخرفی .. چقدر تعصب و غرور الکی پشت این حرفه.

زمان قدیم یه مسیر مشخص بود. طرف 17 سالش بود ازدواج میکرد کار میکرد 10تا بچه هم میساخت و میشد پیر روزگار .. اما الان مسیرها بیشتر شدن و ذهن ها متفاوتن و همه چیز عوض شده .. داداش درس بخون دکتر بشی. همین؟ برو بابا بزار باد بیاد .. ولله به خدا

یه تازه‌کار بدون علم و مسیر مشخص وارد این مسیر بشه، قطعاً یه‌جاهایی با کله میره تو دیوار. مسیر عوض می‌کنه و یهو از هک و امنیت پرواز می‌کنه میره تو نجوم یا مکانیکی یا شغل‌های دیگه. مشکل از کجاست؟ اتلاف وقت. من می‌خوام این اتلاف وقت رو نداشته باشی و راحت انتخاب کنی. بیاین از مورد اول شروع کنیم که تا الان بیش از 100 نفر این سوال رو از من پرسیدن.

انتخاب رشته مناسب در ابتدای شروع

در نظام جدید آموزشی در سال‌های اخیر(الان چند روز مونده به عید 1402 پس الان سال 1401 هست و شرایط خوبی نداریم …) در کلاس نهم روبه دهم می‌تونید انتخاب رشته کنید. سوالی که پیش میاد این هست که من برای هک و امنیت کدوم رشته رو برم که موفق بشم و از این حرفا. واقعیت هیچ کدوم.

انتخاب رشته مناسب در ابتدای شروع
انتخاب رشته مناسب در ابتدای شروع

سال‌ها قبل بعد از هک کردن یک بازی ساده در تبلت‌ام و آشنایی با ساختار و نحوه ساختن یک بدافزار، به‌دنیای هک و امنیت علاقه‌مند شدم. اما مسیر تباه و نامشخص بود. با معدل بالا در کل دوران تحصیل در راهنمایی، با کلی جرو بحث با خانواده در آخر موفق شدم به رشته کامپیوتر در دبیرستان بروم. اوایل می‌گفتن فامیل چی‎ می‌گن؟ ههه فلانی اینقدر درسش ضعیفه که رفته رشته کامپیوتر .. و هزاران هه دیگر. ههه و کوفت.. من از اونایی بودم که احترام زیاد میزاشتم اما برای کسی زندگی نمیکردم. وایی پسر فلانی فلان شده … من فقط علاقه و هدفم مهم بود.

اگر به دنیای هک یا امنیت یا کلا رشته های کامپیوتری مثلا برنامه نویسی یا .. علاقه دارید باید به رشته ایی بری که یجورایی وقت بیشتری داشته باشی. مثلاً اگه بری تجربی و بخوای این مسیر رو ادامه بدی، داخل تحصیل به‌شدت افت می‌کنی و این بده. پس پیشنهاد اول برای کسانی هست که به مرحله انتخاب رشته نرسیدن این هست که رشته مربوط به علاقه شخصی خودتون انتخاب کنید.

من خودم با معدل بالا به کامپیوتر رفتم.. چرا؟ چون زمینه کاریم مربوط به کامپیوتر بود و اینجوری وقت بیشتری پای سیستم میزاشتم. داخل این زمینه با انتخاب رشته مربوط به کامپیوتر، وقت شما یه‌جورایی آزادتره و بیشتر با کامپیوتر سرو کار دارید. یه‌سری چیزای خوب یاد می‌گیری که کارتو کم‌کم راه میندازه و این خیلی یخوبه.

شروع دبیرستان به سبکی متفاوت؟

فرض کنیم به رشته کامپیوتر اومدید(حتماً رشته مورد علاقه رو انتخاب کنید و درس رو ادامه بدید). حالا طبق چیزی که من می‌دونم 3 سال درگیر دبیرستان هستید. آیا باید درس رو ادامه بدیم؟ بله بله بله. بزارید داستان خودم رو از دبیرستان بگم که یکم درک کنید. البته که اگر رشته الان شما متفاوته باز هم براتون برنامه دارما.. در ادامه بهتون میگم.

شروع دبیرستان به سبکی متفاوت
شروع دبیرستان به سبکی متفاوت

با اینکه درک این رو داشتم که این درسا بدردم نمی‌خورن اما مداوم درس می‌خوندم که نمره‌ام بالا باشه که کسی بهم گیر الکی نده. خب بالاخره من رفته بودم کارودانش و حتا لباس فرم هم فرق می‌کرد و یه نگاه بدی روی ماها بود .. خلاصه از صبح تا ظهر طرفای 2:30 که به خونه می‌اومدم بعدش مستقیم میرفتم باشگاه و غروب به روستا می‌اومدم و درس رو می‌خوندم و تا آخر شب آموزش میدیدم و مداوم اینجوری بودم. اما من اینجا کلی محرک اضافی رو از دست دادم.

من خیلی چیزارو حذف کرده بودم. رفاقت، بیرون رفتن و وقت تلف کردن و از این حرفا. در کنارش آسیب روحی روانی هم دیدم که هنوز باهم هست و مداوم دارم کنترلش میکنم. الانم همونما، اما چون توی سن پایین باید مداوم تلاش کنی و از راه آسون فراری باشی، من سخت و فشرده کار میکردم و میکنم. خوبه یا بد؟ نمیدونم اما زندگی من اینه و رسالتم متفاوته .. یه‌سری چیزا به‌دست آوردم و یه‌سری چیزا از دست دادم. اما خب به‌هرحال با درد همراه بود با لذت هم همراه بود… خلاصه عبور کنیم.

پیشنهاد شخصی من به‌شما چیه؟ مدیریت زمان رو بلد باشید که خیلی مهمه. بلد باشید نه بگید و رفاقت های الکی رو حذف کنید. اما همه رو حذف نکنید .. یه روزایی تنهایی و میبینی کسیو نداری .. پشیمون نشی رفیق .. حتماً زبان انگلیسی رو شروع کنید چون داخل این زمینه بدردتون میخوره و یه ورزش هم انجام بدید. تو خونه باشه یا دویدن داخل فضای باز یا باشگاه رفتن یا .. فقط ورزش کنید و حال خوبه رو به‌دست بیارید. این خیلی مهمه که روتین روزانه داشته باشید. این ورزش کردن حال رو خوب نگه میداره .. بدنت رو رو فرم نگه میداره و ردیفی .. در ادامه نکات بیشتری رو به‌شما میگم.

ترک تحصیل یا ادامه تحصیل؟

عکس پایین برگرفته شده از استوری یکی از دوستانه. از نظر خودش بهش جواب داده اما حس می‌کنم باید کامل تر بشه.. مدرسه رو ترک کنم؟ خیر خیر خیر .. چرا؟ حداقل به‌خاطر مهاجرت تحصیلی هم که شده درس رو تا دیپلم قوی ادامه بده. اگه واقعا نمیتونی و رد دادی باید دلیل اصلی بررسی بشه. صرفاً منم از اونایی بودم که با معدل 18 داخل دبیرستان میخواستم ترک تحصیل کنم اما با مخالفت شدید خانواده روبه رو شدم و… بازم خداروشکر که ترک تحصیل نکردم.

آیا مدرسه رو ترک کنم؟
آیا مدرسه رو ترک کنم؟

کاری با بخش دوم سوال هم ندارم. بعداً قراره خیلی کامل راجع‌به کسب درآمد از هک و امنیت صحبت کنم. اگه به‌دنبال مهاجرت هستید پیشنهاد می‌کنم که حداقل تا دیپلم رو قوی ادامه بدید. هرچند که الان با همین معدل خوب داخل نهم میتونید مهاجرت کنید اما در ادامه اگه رشته مناسب انتخاب کنید به مشکل بالا بر نمی‌خورید. بهتون گفتم من با نمره بالا به کامپیوتر رفتم چون به‌دنبال وقت بیشتری بودم. اصلاً حرف بقیه برام مهم نبود.

اما اگر مثلاً الان تجربی داری درس می‌خونی بعد بخوای هک و امنیت کار کنی اصلا جور در نمیاد. چون یا افت تحصیلی به‌همراه هست یا اینکه از این رشته عبور می‌کنی. ببین من نمی‌تونم دسته‌ای حرف بزنم. اونایی که تجربی هستن فلان بکنن یا .. نه .. صرفاً باید شخصی بهم پیام بدی تا راهنمایی کنم. خیلی معیار هست. مثلا اهمال کاری؟ درونگرایی؟ در روز چیکار میکنی؟ سخت کوشی یا دنبال راه آسونی؟ باید بررسی بشه.

اما به صورت کلی مدرسه رو نباید ترک کنید چون اینجا هاروارد نیست که ترک کنید بشید آقای فلانی .. اینجا سربازی گردنتو میگیره و مسیرت عوض میشه و زمانی به خودت میای که میبینی نه وقت داری نه چیزی .. تازه با کلی پشیمونی که چرا  … خلاصه حواست باشه.

ترک تحصیل کنم یا زمان رو مدیریت کنم؟

سوال خوبیه. مثلاً الان کلاس یازدهمی بعد رشته‌ات انسانی هست و بعد به این کار علاقه دارید. واقعاً باید ترک تحصیل کنی یا ..؟ نظر من این هست که ترک تحصیل خوب نیست .. خودم داشتم ترک تحصیل میکردما .. اما خب خیلی فشار بدی روم بود و نکردم. پیشنهادم اینه که حتا شده یک دلیل بیارید که تحصیل رو قوی ادامه بدید. همون مهاجرت بهترین دلیل برای من و شماست نه؟

ترک تحصیل کنم یا زمان رو مدیریت کنم؟
ترک تحصیل کنم یا زمان رو مدیریت کنم؟

در مرحله بعدی اگر ترک تحصیل کنی باید به‌سربازی بری که جلوتر اشاره می‌کنم. در مرحله اول ترک تحصیل نکنید و محرک‌هارو حذف کنید. مثلاً بگو ساعت 3 بعدازظهر من خونه نشستم. تا 11 شب وقت دارید که کار کنید، درس بخونید و… درس خوندن تو اولیتتون باشه. در مرحله بعدی ببینید وقتتون پای چی داره جفت میشه؟

مثلاً روزی 4 ساعت داری گیم میزنی بعد می‌خوای بازی رو به درس ترجیح بدی؟ واخ واخ واخ … کجا در میری خب؟ محرک‌های اضافی رو حذف کن. ممکنه رفقای ناباب باشن، آدم سمی باشه، گیم باشه، کافه رفتن باشه یا … محرک‌هارو حذف کنی وقت آزاد میشه برات و بجاش درس رو ادامه میدی و آموزش هک و امنیت هم قشنگ دنبال می‌کنی.

البته یسری هاشون بهت کمک میکنن. مثلا من تو اون تایم بجای ارتباط با بیرون و… چون توی روستا بودم یه موتور 150 سی سی داشتم و میرفتم توی دِرک(جنگل به زبون شهری) و با خودم خلوت میکردم و طبیعت رو میدیدم و خورشید غروب میکرد و حالم که خوب میشد می اومدم پر قدرت کارامو جلو میبردم. چون نیاز به فردی نداشتم. فقط خدا 🙂 خخخ

ترک تحصیل و ورود به سربازی

ممکنه به حرفم گوش ندی یا جواب بالا حل مشکلاتت نباشه(فدا سرت بهم پیام بده بیشتر بهت کمک می‌کنم). اما اگر در سن پایین ترک تحصیل کنی و پسر باشی و به 18 سالگی برسی بعد باید به سربازی بری. نمیری؟ نرو اما خب از یسری چیزا محروم میشی. اینو یکم راجع‌بهش تحقیق کن. مثلا توی کار دولتی نمیتونی بری .. یا چیزای دیگه .. البته که نمیخوام ترس بندازم گردنت .. اما راجع به این موضوع بیشتر تحقیق کن تا ذهنت بازتر بشه.

سرباز فراری باشی کارت گیر افتادست
سرباز فراری باشی کارت گیر افتادست

وقتی میگم درس بخون و هرجوری شده ادامه بده برا همینه. برا چی میگم؟ چون اینجا ایرانه گل پسر. اونور آب نیست که هاروارد باشی و انصراف بدی و بعد یه آدم معروف و گنده بشی. یهو میری سربازی و کلا همه‌چیز از دستت خارج میشه و از این حرفا. دنبال اینم نباش که سربازی مرد می‌کنه آدم رو و از این مزخرفات .. پس بدون که من این راه رو اومدم و تجربه بقیه تو این راه بهم زیاد کمک کرده.

در مرحله اول درست انتخاب رشته کنید و درس رو قشنگ ادامه بدید. در مرحله بعدی اگر اشتباهی پیش اومده راه حل زیاد براش هست و نباید نگران بشید .. چون بزرگتر که میشید تازه میفهمید حال بعدی یعنی چی؟ واااااا اصلاً نگم براتون .. کلا برا همینه که میخوام از همین اول قوی شروع کنید و کمتر جا بزنید .. ای کاش یکی بود اینارو بهم میگفت .. مشکلی نیست .. حالا که منم دارم به بقیه میگم ..

آموزش هک در مدرسه، دانشگاه یا ..؟ بالاخره کجا؟

به‌به عجب سوالی. بالاخره ما توی مدرسه هک یاد می‌گیریم؟ خیر قرار نیست جایی از اجتماع بهت هک رو یاد بدن. در موارد استسنایی مثلاً رشته‌های امنیت اطلاعات و از این حرف‌‌ها، یه‌سری چیزا به دستتون میرسه اما نه کامل و نه جامع و اون هم داخل دانشگاه داخل مقاطع بالا هست که اول دبیرستان. پس صرفا شما رفته رفته دارید تکامل پیدا می‌کند و فن جدید یاد می‌گیرید. پس دلیل اینکه شما رشته مربوط به کامپیوتر رو انتخاب می‌کند مشخص شد درسته؟

آموزش هک در مدرسه، دانشگاه یا ..؟ بالاخره کجا؟
آموزش هک در مدرسه، دانشگاه یا ..؟ بالاخره کجا؟

داخل دانشگاه که بودم یکی از اساتید در مورد همین رشته امنیت اطلاعات صحبت می‌کرد. لپ کلام می‌گفت یه عده خصوصی میرن تو یه‌سری رشته‌ها تحصیل می‌کنن که در آخر برای یک دولت کار بکنن. داستان یه عده هست که خلاصه‌اش اینجوری هستش که یه عده میان رشته امنیت اطلاعات خصوصی دانشگاه رو تموم می‌کنن و بعد عکس منتشر می‌کنن که از دانشگاه فارغ شدن و میرن برای کار .. بعد اینا هم باید مخفی باشن به اصطلاح .. چون هکرهایی بودن که باید اختصاصی برای دولت کار میکردن و خلاصه منتشر میشه و همه رو اخراج می‌کنن چون قانون اولشون این بوده که مخفی و ناشناس بمونن 🙂

در کل بخوام بگم، شما قرار نیست توی مدرسه یا .. هک رو یاد بگیرید. چیکار بکنم خب؟ باید در کنار درس و فعالیت الانت، وقت بزاری و آموزش ببینی. آموزش هک، ورزش کنی، به خودت برسی تا آسیبی بهت وارد نشه. حالا بریم بررسی کنیم که واقعا برای هکر شدن مناسب هستیم یا نه؟

آیا برای هکر شدن مناسب هستم؟

خودت چی فکر می‌کنی؟ آره یا نه؟ درونگرایی یا برونگرا؟ یا ..؟ اول باید تیپ شخصی شما بررسی بشه. من خودم درونگرام. از اونایی که واقعاً تو جمع‌های مهمونی نمیرم و اگه هم برم باید دلیل قوی پشتش باشه. کسانی که درونگرا هستن، وقت زیادی توی تنهایی میزارن. معمولاً اکثر هکرها شخصیتشون این سبکیه. شما میتونی درونگرا باشی و مهارت های یک برونگرا رو بلد باشی. مثلا بلد باشی تو جمع بری و ارتباط بگیری یا برعکس .. پس اینا یادگرفتنیه ..

آیا برای هکر شدن مناسب هستم؟
آیا برای هکر شدن مناسب هستم؟

اول از همه من روز بوده که بالای 15 ساعت پشت سیستم بودم و الان هم هستم اما با این تفاوت که مدیریت می‌کنم و برعکسش رفیق داشتم درونگرا بوده اما اهمال کار بوده و روزی 1 ساعت به‌زور وقت میزاشت که آموزش ببینه… در مرحله اول باید ببینید می‌تونید وقت زیادی بزارید یا نه؟ البته این کم کم زیاد میشه. مثلا روز اول یه مقاله می‌خونی .. بعد کم‌کم آموزش و… کم‌کم لول آپ می‌کنی. این وقت زیاد برای این هست که سریع تر به نتیجه برسی. اگه صبر زیادی داری با همون روزی 1-2 ساعت شاید بعد از یکی دو سال به نتجه برسی .. اما باید مداوم باشه.

در کل رشته‌های مربوط به کامپیوتر از نظر من به چنین آدم‌هایی نیاز داره. اما در کل یه معیاره ولی کامل نیست. برعکسش هم داریم دیگه. اول باید ببینی واقعا علاقه داری؟ اگه علاقه باشه بجا 1 ساعت میای 10 ساعت وقت میزاری و این باعث میشه که سریع‌تر رشد کنی. اما این رو داشته باشید که هیچ ربطی نداره. ممکنه شما برونگرا باشی و بیای خیلی اصولی و بهینه کار بکنی و موفق بشی. پس به این حرفم دل نبند .. باید موقعیت شخصی شما دقیق‌تر بررسی بشه. ولی در کل رشته های مربوط به کامپیوتر چنین آدم هایی رو می طلبه.

تنهایی توی یه اتاق بدون ارتباط با کسی .. صرفا تنهای تنها .. اینا کلی مشکل برای شما ایجاد میکنه که مهمترینش همین مشکلات روحی روانی هست که اگر بلد نباشید مدیریت کنید در طی زمان به مشکل میخورید و روزی هم که بخواین درستش کنید خیلی دیر شده …

زندگی یک هکر در واقعیت چگونه است؟

سوال خوبیه. فکر کردی از خواب بلندی میشه و قهوه رو میزنه و ظهر دست خانوم‌شو می‌گیره و میبره کافه و قیلیون می‌کشن؟ بعد با آخرین مدل ماشینی که داره میره دور دور؟ همه چیز بدون مشکل؟ همین؟ واقعا؟؟ نه اینجوری نیست. یا مثل فیلما طرف روزی 15 ساعت وقت میزاره و همش توی اتاقه و همه رو داره هک میکنه و همین؟ بله در موارد استسنایی همینجوریه. از یه جا به بعد مورد اولی یا مورد دومی. یا یه سبک جدید ارائه میدی.

زندگی یک هکر در واقعیت چگونه است؟
زندگی یک هکر در واقعیت چگونه است؟

به خودت میای میبینی روزی 15 ساعت پشت سیستم هستی و کلی تخصص داری و پول خوبی به‌دست میاری. اما خیلی چیزارو از دست دادی. گاهی شانس یارت باشه مثل تیکه اول میری تو بعد عشق و حال و لذت میبری و ویدیو میسازی و به مردم میگی من هکر خوبی‌ام و بیاین منو دنبال کنید. سبک خوبیه اگه دروغ گو نباشی ..

گاهی تنها، گاهی افسرده؟ گاهی فراری از اجتماع. بدون از دوست و دشمن. شاید بدون ورزش و هزاران مشکل درونی … حالا راه حل هم داره که جلوتر بهتون می‌گم. صرفاً می‌خوام بهتون بگم که فکر نکنید همه هکرها پول خوب در میارن، بهترین هستن و از این حرفا. گول رسانه نخورید. یهو به‌خودت میای میبینی از زمین و زمان به پایین پرت شدی و نه دوستی داری و نه کسی برات مونده … تویی با کلی پشیمونی و حال بد و جریان ناقص …

من در بدترین شرایط ممکن تماماً اینارو تجربه کردم. می‌خوام مشکلات رو بیان کنم و راه‎‌حل بدم که استفاده کنید تا شما این سبکی بزرگ نشید. نمی‌خوام مشکلاتی که برای من پیش اومد برای یکی دیگه پیش بیاد .. اگه پیش هم اومد تا حد امکان جلوگیری کنید که من راجع به این صحبتی ندارم ..

شروع هک یا برنامه‌نویسی؟

اول از همه باید بدونید که داخل هک شما برنامه‌نویسی رو هم دارید اما نه به‌صورت کامل. شاید به‌دنبال آینده کاری باشی. باید بهت بگم تا وقتی که برنامه‌نویس‌ها و در کل اینترنتی وجود داره، هکرها هم وجود خواهند داشت. اما ممکنه برای آینده می‌خوای شروع کنی .. به هر‌حال بهتره دید کلی رو بهت بگم. اگه دنبال نتیجه خیلی سریع هستی همین الان برو سمت برنامه نویسی، مثلا برو سمت طراحی وب و رشته های دیگه که پول خوبی داخلشونه. با سرچ و تحقیق بهشون میرسی .. کافیه تنبل بازی رو کنار بزاری و به دنبالش باشی.

هک رو شروع کنیم یا برنامه نویسی؟
هک رو شروع کنیم یا برنامه نویسی؟

به اندازه کافی پول داخل هردوتاشون هست. دلیل باید مشخص باشه. یکی میاد میگه من می‌خوام هکر بشم. یکی میگه کدومشون بهتره؟ میگم اگه دنبال پول و رشد سریع هستی برنامه‌نویسی الان تو ایران بهتر جوابه. چون طرف هدفش کلا متفاوته. هرچند که با علمی که توی هک به دست میاری می‌تونی پول خوبی رو هم در کنارش به دست بیاری که روند مخصوص خودش رو داره.

پس این دست شماست که یک برنامه‌نویس باشی، یک هکر باشی، یک طراح گرافیک باشی، هوش مصنوعی کار کنی یا… در مرحله اول کلی رشته متفاوت داریم که با سرچ در منابع انگلیسی می‌تونید به‌ اونها دسترسی پیدا کنید. زیاد جستجو کنید و مقالات زیادی رو بخونید تا دیدتون نسبت به این زمینه بیشتر باز بشه. اینجا علاقه هم مهمه .. این معیار هم باید دقیق بررسی بشه. کلا هک با خیلی چیزا فرق داره که باید متوجه این روند باشید.

صرفاً طرف میاد میگه داداش میخوام هکر بشم. چرا؟ چون میخوام دوست دخترمو هک کنم .. نامزدمو هک کنم.. میگم وایسا ببینم. برا این میخوای هکر بشی؟ خب نکن عزیز من.. مسیر بهتری جلوش میزارم میگم این روش این روش وجود داره که هک کنی .. پس وقت تلفی نکن و سریع جوابو بگیر و برو. البته من از اون دستا آدم هایی هستم که دنبال حاشیه رفتن نیستم و سریع کمک رو میکنم. چون زندگیم اینجوری بوده و زیاد چپ و راست شدم .. نمیزارم یکی دیگه اینجوری مثل من عذاب بکشه یا …

هک کفایت می‌کنه؟ نه!

حالا صرفاً اینهمه درس خوندی .. حتا ممکنه ترک تحصیل کرده باشی و هزاران دید مختلف دیگه که من ازشون بی‌خبر هستم. به خودت میای میبینی روزی 15 ساعت پشت سیستم هستی و نه دوستی داری، نه بدن سالمی داری نه رفتار مناسبی داری نه .. تازه ممکنه کلی مشکل روحی روانی هم برات پیش بیاد. به هرحال یه چیزیو یاد میگیری و یه چیزیو از دست میدی .. آیا صرفاً هکر بشیم و مسیر رو ول کنیم؟ نه. من اینارو نگفتم که بگم هک بده یا خوبه. اتفاقا اگه بد بود اینجا نبودم .. شاید بده که اینجام؟ نمیدونم.. اما میخوام بگم اگه تصمیم گرفتی که شروع کنی کارای مهم تری هم داری که باید بهش بپردازی.

جدا از هک باید چه چیزهایی رو یاد بگیریم؟
جدا از هک باید چه چیزهایی رو یاد بگیریم؟

هک رو به عنوان یک شغل در نظر بگیریم. بعدش باید چیکار بکنیم؟ چه چیزایی برای زنده بودن نیاز داریم؟ دانش پول در آوردن؟ دانش نسبت به پس انداز کردن پول؟ بلد باشیم ارتباط بگیریم؟ اگه حالتون بد شد و روحی روانی مشکلی پیش اومد چیکار می‌کنید؟ بلد باشید از رابطه حفاظت کنید؟ کنترل خشم رو بلد باشید و…؟ واقعاً چی؟

زمانی که زیر 20 سالی .. معمولا یجورایی چشم و گوشت بستست .. یهو باز میشه و یهو جهان رو یه جور دیگه میبینی .. و اونجاست که حال بد رو تجربه میکنی .. پیشنهاد من و پیشنهاد بزرگترها این بوده که برای خودتون معنی بسازید. رسالت داشته باشید. به بشر خدمت کنید تا دنیا جای بهتری بشه .. تا آدم ها کمتر اشتباه کنن.. این برام جالبه. شاید بخوای همه رو حذف کنی .. شاید کینه ایی باشی شاید نبخشی .. نمیدونم. به هر صورت من از 0 تا 100 همه رو تجربه کردم و درک میکنم. هرجوری باشی باهات کنار میام.

میبینی؟ صرفاً وارد دنیای هک و امنیت میشی و بعداز مدتی که کلا تنها میشی بعد تازه میفهمی یسری چیزارو داری از دست میدی! اینجاست که باید مدیریت زمان رو بلد باشید. سر تایم کار کنید و پول در بیارید. سر تایم آموزش ببینید. آموزش در کدوم رشته؟ روانشناسی مثلاً. در زمینه تاریخی. در زمینه علمی. در زمینه ورزش و هرچیزی که به زندگی سالم شما کمک می‌کنه. بلد باشید کار خوب انجام بدید و روح و روان خودتون رو داخل مسیر مناسب هدایت کنید .. حداقل در حد توان خودتون نه یکی دیگه .. در آخر این شما هستید که میمونید .. تنهای تنها؟ شاید برعکس!

اگه می‌خوای هکر بشی ..

شاید بعضی از حرفام برای هیچ‌کدومتون رخ نده. اصلا هزارتا شاید دیگه. اما من باید اینارو بازگو کنم. فرض کنیم شما اومدید توی این زمینه دارید بدون مشکل کار می‌کنید. معمولا کسی اینجوری که از آگاهی بالایی برخورداره. کسی که تازه‌کاره ممکنه چپ و راست بخوره تو دیوار. این حرفا برای تازه‌کارهاست .. کسی که متاهل هست خب خیلی نیازهارو نداره. ممکنه الان 18 سالت باشه و تو اوج سیاهی باشی یا برعکس .. صرفا باید درک کنی و احترام بزاری..

از مشکلات یک هکر بیشتر بدانید!
از مشکلات یک هکر بیشتر بدانید!

اول باید ببینی چندسالته؟ چه تجربیاتی رو داشتی؟ چندساله ورزش می‌کنی؟ حال روح روانت چجوریه؟ مسیرت چجوریه؟ مجردی؟ یا متاهل؟ باید خیلی دقیق بررسی بشه و مشکلات رو از دل اینها به بیرون کشید. در کناری هک، روی رفع اونها هم وقت میزارید. با توجه به مسیرت زندگیت باید توی هر قسمت، یسری چیزارو یاد بگیری. مثلا تو سن پایین من تاکید بر این دارم که زبان رو استارت بزنید. در مرحله بعدی مدیریت زمان خیلی مهمه. آموزش دیدن باعث تغییر میشه. و ماه به ماه تغییر میکنی و روز به روز آدم بهتری میشی و به خودت افتخار میکنی.

فردی که متاهله بحثش کلا جداست. کسی که 20 سالشه و کلی فشار روحی و روانی هم روشه بازم بحثش جداست. صرفاً هک بخشی از جریان زندگی شما هست که باید بهش دقیق پرداخته بشه. یه علم پرهیجانه .. خیلی وقت رو میخوره اما امان از روزی که یهو بیدار بشی و ببینی همه چیز رو خودت با دستای خودت خراب کردی .. البته بستگی ب خودت داره .. به چی اعتقاد داری؟ سیاهی؟ روشنایی یا ..؟ نمیدونم اما باید دقیق بررسی بشه.

با توجه به مسیر شما باید یسری اطلاعات دیگه بهتون داده بشه. مثلا من 14 سالمه پیشنهادت برام چیه؟ من میگم زبان رو شروع کن و اگه میتونی ورزش کار کن تا روحیه ات جنگی بار بیاد و بزرگ که شدی یه مبارز باشی و ترسو نباشی. این خیلی خوبه. مهارت های دیگه مثل فن بیان و… باید بلد باشی که مهارت های ارتباطی هست که نیازه هر انسان اون رو بلد باشه … حداقل تا حد توانت دیگه.

هکر همه چیز دان نشو!

من نگفتم برو پزشک شو در کنارش هکری هم ادامه بده. صرفاً اومدی هک رو شروع کردی و هیچ مشکلی هم برات پیش نیومد. یا برعکس .. همون اول کلی مشکل پیش میاد و کنار میکشی .. خب زشته دیگه .. صرفاً طبق تجربه شخصی من، در کنار علمی که دارید باید یسری مطالب رو یاد بگیرید. طبق تجربه من کسایی که توی سن پایین سمت این رشته داخل این شرایط میان اکثراً حالشون خوب نیست. تنهان و مشکلات روحی روانی زیادی دارن. منم همین بودم. چون روزی 14-15-16 ساعت پشت سیستم بودم و خیالم راحت بود که یه نفر نیست سرمو گرم کنه یا اذیتم کنه یا.. هرچند که من رزمی کار میکردم و کلا زیاد تو روستا شر بودیم و دعوا میکردیم و..

یک هکر همه کاره بشیم؟
یک هکر همه کاره بشیم؟

اولین چیزی که روش تاکید دارم ورزشه. دویدن تو محیطی باز یه باشگاه رفتن یا .. حتا بعضی وقتا ممکنه گریه ات بگیره .. برو توی تنهایی گریه کن یکم آروم میشی .. من نسخه نمیپیچما اما ورزش باید توی برنامه شما باشه. اینجوری روح و روانتون قوی میشه و توی مسیر تنهایی مشکلی براتون پیش نمیاد. در مرحله بعد یسری چیزا راجع ‎به خودتون باید یاد بگیرید. برا مثال چه چیزی الان تو زندگی به دردت میخوره. پول؟ حال خوب یا ..؟ یهو میری بیرون و کمک می‌خوای. خب باید یه فن بیان خوبی رو داشته باشی که بتونی ارتباط بگیری و.. یهو یه مشکلی پیش میاد .. باید توی موقعیت های مختلف قرار بگیری ..

در کنارش می‌تونی مطلب علمی و تاریخی و دینی و… دنبال کنی. نمیدونم اما مثلا در روز 8 ساعت برای هک وقت میزاری؟ 2 ساعت برای ورزش حرفه ایی و اصولی باشه. 1 ساعت هم برو مقاله علمی در مورد ورزش بخون و چیزای این سبکی رو یاد بگیرد. راجع‌به زندگی شخصی(خودت، وجودت، بدنت و احساسات) بیشتر یاد بگیر. آموزش ببین تا تغییر کنی و روز به روز بهتر بشی. اینجوری کمتر اشتباه می‌کنی و پیشمون نمیشی که چرا اشتباه کردی یا ..

آموزش دیدن باعث پیشرفت شما میشه. باعث میشه رشد کنید. هرکسی این مقاله چندهزار کلمه ایی رو نمیخونه اما تویی که تا اینجا خوندی قول بهت میدم که آینده روشنی داری و قول بهت میدم روزی بهترین رشته خودت میشی. فقط کافیه آموزش ببینی و مدام تغییر مثبت ایجاد کنی. یهو نرسه اون روزی که بهترین آدم زندگیت رو بندازی دور و بگی من تغییر کردما … یهو نرسه اون روزی که شرمنده خانواده ات بشی .. یهو نرسه اون روزی که شرمنده زن و بچه ات شدی .. نرس اون روزی که شرمنده عشقت شدی و از دستش دادی .. نکن عزیز من .. نزار این روزای بد برسه .. تجربه اش خیلی بد بوده برام و دوس ندارم یه ادم دیگه این تجربیات بدو به دست بیاره ..

تباهی در یک قدمی یک هکر

فرقی نداره کی هستی و کجایی؟ اما یه سری مطالب زرد بهت آسیب میزنه. آقا همه زنا اینجوری ان؟ خانوم همه مردا اینجوری ان؟ واقعا؟ عجب بابا .. دنبال تقسیم بندی و برچسب زدن نباشید لطفا. شما باید آزاد اندیش باشید و به هر انسانی احترام بزارید. صرفاً طرف هم‌جنس گراست .. خب به من چه .. نه تو تفکر غربی داری نه؟ خب داشته باشم به شما چه؟ به من چه رو یاد بگیر تا روزی به به تو چه برخورد نکنی. احترام بزار و آروم و جریان دار باش. انسان باش و انسانیت رو گسترش بده .. داخل جهانی که خیلیا اون رو خراب کردن …. صرفاً دیدت رو باید نسبت به زندگی سنتی اجدادت .. تغییر بدی. باید سطح آگاهی رو بالا ببری … الان وقت تباهی نیست.

تباهی در یک قدیمی یک هکر
تباهی در یک قدیمی یک هکر

در کنار مطالب زرد .. به دنبال مطالب علمی و درست برید. مثلا در مورد سیستم بدنی خودتون تحقیق کنید و از منابع معتبر پیگیری کنید. صرفاً طرف میاد پیام میزاره همه هکرها دزدن. بابا دستت در نکنه واقعا .. این سبکی کار نکنید که بهتون آسیب وارد میشه. کجا؟ توی رابطه، توی خانواده و توی اجتماع. سعی کن بهترین ورژن خودت باشی و از کسی کپی نری. الگو بگیر اما کپی نکن ..

مشکل در ذهنیت منفی خیلی از ماها هست و باید اینو تغییر بدیم و درستش کنیم. اینجوری مسیرتون قشنگ تر و بهتر میشه و کمتر به مشکل می خورید. مثلا مشکل روحی روانی و مشکلات مالی. صرفا خیلی چیزارو باید از علم جلو ببرید. بعد معنوی رو از دین و ایمان به خداو … پیگیری کنید .. اگر اعقتادی دارید اگر نه حرفی ندارم. اما در کل مواردی مثل تغذیه مناسب یا … باید به صورت علمی دنبال کنید.

زندگی مناسب یک هکر

ببین در کل اگه به دنبال سرنوشت توهمی باشی. چپ و راست میشی. همش زمین میخوری بعد میگی چرا من؟ از این حرفا زیاده حواست باشه. صرفاً ممکنه خوشکل پسر باشی یا دختری باشی که افسرده ای یا .. من گفتم این مشکلات هست و وقتی وارد میشید ممکنه مشکلی براتون پیش نیاد .. اما اینارو که بدونید مسیرتون بهتر میشه.

زندگی مناسب یک هکر چجوریه؟ هکفا
زندگی مناسب یک هکر چجوریه؟ هکفا

سمت راستی یه هکر خوشکل و معروفه نه؟ تو میتونی خیلی چیزارو یاد نگیری. مثلا بگی من همینم که هستم. باشه باش اما اگه روزی زمین خوردی، روزی خیلی بد پشیمون شدی نیای بگی چرا بهم نگفتیا … اینارو میگم که اگه این رشته رو شروع میکنی باید سبک زندگی مناسبی رو داشته باشی. اگر بخوای سریع به نتیجه برسی، اگه میخوای گندکاری به بار نیاری و آزادانه زندگی کنی باید آگاهی رو به دست بیاری. فردا نشه روزی که از ترس خوابیدی که یهو ..؟ میدونی که چی میگم؟

ورزش کن تا حالت خوب باشه و بکوب پای کار باش و به خودت برس. دختر پسر هم نداره. باید ورزش و مواردی که گفتم رو توی برنامه بیارید. از خوندن یک صفحه از کتاب یا مقاله یا .. تا ورزش کردن و تغذیه مناسب. یجورایی درس زندگیه نه؟ اگه بخوای اول به درجه عالی برسی بعد اینارو تغییر بدی ممکنه اذیت بشی .. حواست باشه رفیق یه روز به سیاهی کشونده نشی … یادت باشه من اون جوجه فنچ های سرکوچتون نیستم .. یوهاهاهاهاهاها

یه‌جورایی با رعایت کردن اکثر مواردی که گفتم شما به‌جای اینکه چپ و راست شکست بخورید .. یک مسیر درست رو انتخاب می‌کنید و بعد کمتر اشتباه می‌کنید. اگه هم روزی اشتباهی مرتکب شدی جبرانش می‌کنی .. باید مهارت هاتو افزایش بدی .. آره من از این به بعد چنین چیزی از من نمیبینی که بیام 6هزار کلمه رو بنویسم که استفاده کنی .. یهو میرم تو دل کار و اینا مواردی بود که برای خودم بود و هست. گاهی وقتا پشیمونی های زیاد .. حال بدی های زیاد .. اما قابل کنترل و تغییره. چون رسالتم اینه. مهم نسبت احساساتم چی میگن؟ مهم اینه رسالتم پابرجاست و باید ادامه بدم تا به نتیجه مورد نظرم برسم.

جمع‌بندی

زمانی که مسیر هک رو شروع می‌کنی باید یسری موقعیت هارو در نظر بگیری. به پول میرسی .. به علم میرسی .. بعد میبینی خیلی چیزارو از دست دادی. معمولاً همینجوریه. معمولاً تیرکمونی میشی، چشمات ضعیف و … اگه می‌خوای اینارو دور بزنی باید تغییر رو از اول اعمال کنی. باید مسیر رو قشنگ و بهینه شروع کنی. من یه پسر بودم با کلی مشکل و… اما تا الان با این روش ها خیلی هاشون رو حل کردم و کم کم دارم پیشرفت میکنم.

برای من سال‌ها طول کشید تا کم کم تغییر ایجاد کنم و دست از تعصبی بودن بردارم .. زندگی هرکدوم از ماها متفاوته و این خیلی خوبه. داخل این مسیر باید وقت زیادی بزارید و درکنارش محرک‌های اضافی رو حذف کنید تا سریع‌تر به نتیجه برسید. مثل فیلم‌ها زندگی نکنید تا توهمی نشید. تا مشکلات شخصی براتون پیش نیاد. قشنگ و اصولی کار کنید و مدیریت زمان رو یاد بگیرید .. چیزایی که بهتون گفتم رو یاد بگیرید تا زندگی از نگاه شما قشنگ تر بشه.

جمع بندی مقاله
جمع بندی مقاله

ممکنه آدم ردیفی باشی .. متاهل باشی، زندگیت قشنگ باشه، پول خوب پشتت باشه یا .. ممکنه اصلا هیچ مشکلی پیش نیاد. ممکنه همه چیز در اختیارت باشه. خب در این صورت حرف من فکر نکنم بدردت بخوره. اینارو دلی نوشتم برای افرادی که نیاز به کمک دارن. افرادی که اشتباه خواهند کرد.. مثل من .. پی این نباشید که من همینم که هستم یا اینکه تک بعدی زندگی کنید. من فقط بلدم درس بخونم .. خب بعدش؟ دیگه چی؟ باید تک بعدی کار نکنید و یه چیزایی برای جنبه اطلاعات عمومی بلد باشید. معمولا با خوندن یه مقاله یا .. بدست میاد و کم کم وارد روتین روزانه شما میشه. پیشگیری بهتر از درمانه .. نزارید به مرحله پشیمونی برسید.

خوب آموزش ببینید و سطح علمی رو افزایش بدید. راجع‌به خودتون(ذهنیت، ورزش .. زندگی سالم و…) بیشتر از همه وقت بزارید. اینجوری مسیرشما قشنگ میشه و به‌جای نیم ساعت، 10 ساعت پای این رشته میزاری .. هیجان بالایی داره و خیلی باحال بوده برام .. در کل بخشی از مشکلات ممکنه براتون پیش بیاد .. راه‌حل اینه که از الان به فکر تغییر شخصی باشید و آموزش تو زمینه های مختلف ببینید و راه زندگی رو بهتر کنید تا مشکلی براتون پیش نیاد. یا اگر پیش میاد اونو کنترل کنید. در آخر این شما هستید که این جریان رو انتخاب می‌کنید و جلو میاین .. گاهی ممکنه توهمات من باشه اما امیدوارم که برای یکی از شماها این مشکلات بد پیش نیاد و در کنار علم هک، مسیر زندگی تون قشنگ جلو بره و یک عمر با عزت رو داشته باشید. این خیلی مهمه .. همیشه وجود من خوب نیست .. اما من اینجام که خیلی چیزارو تغییر بدم.

امیدوارم مفید بوده باشه .. ممنون از شما. دوست دار شما رضا مظفری نیا. پایان. 1401/12/15 ساعت 1:30 شب

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. 11

2 دیدگاه برای “نقشه ذهنی راه هک و امنیت در دنیای واقعی | همین حالا تجربیات یک هکر را به‌دست بیاروید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 9 =