بهترین سیستم‌عامل برای شروع هک و امنیت | انتخاب مناسب بین توزیع‌های لینوکسی در شروع هک و امنیت

بهترین سیستم عامل برای شروع هک و امنیت کدام است؟ در این مقاله‌آموزشی به‌صورت کامل با اکثر توزیع‌های قوی لینوکس که دارای ابزارهای هک و امنیت می‌باشند آشنا خواهید شد و چندین معیار اصولی و مناسب برای انتخاب بهترین سیستم‌عامل با وجود ابزارهای هک و امنیت پیدا خواهید کرد.

بهترین سیستم‌عامل برای شروع هک و امنیت

ابتدا بهتر است جواب سوال را همین الان بدست بیاورید. من کالی‌لینوکس را به شما پیشنهاد می‌دهم. در روند کاری و آموزشی با لینوکس کارهای زیادی خواهم کرد و آموزش‌های زیادی را در این مورد برای شما منتشر خواهم کرد. در این مقاله با توزیع‌های برتر لینوکس که مخصوص هک و امنیت هستند آشنا خواهید شد و با کمک معیارهایی که در ادامه به شما می‌گویم، یکی از آنها را انتخاب خواهید کرد.

ابتدا از اول شروع کنیم. ویندوز بهتر است یا لینوکس؟ اندروید بهتر است یا مک‌‌او‌اس؟ بیاید به این جنگ پایان دهیم.

کدام بهتر است؟ ویندوز، لینوکس، مک و اندروید

اگر من الان به شما بگویم لینوکس از ویندوز بنا بر دلایلی که دارم بهتر است، کلی انسان‌های ویندوز دوست به جنگ با من آماده خواهند شد. اما من قرار نیست با تعصب وارد محتوا شوم. در ادامه به بررسی دقیق خواهم پرداخت.

بهترین سیستم‌عامل برای شروع هک و امنیت
بهترین سیستم‌عامل برای شروع هک و امنیت

با یک مثال مطلب را جمع‌بندی کنیم. از نظر شما ماشین بهتر است یا موتور؟ اگر با تعصب یا ترس(مثلاً میگی موتور ایمن نیست) یا یک دید محدود نسبت یه این موضوع گاردی داشته باشید، یا موتو را انتخاب خواهید کرد یا ماشین. چرا یا چگونه؟ مثلاً من این سوال را شما می‌پرسم و در جوابم شما به من می‌گویید موتور بهتر است چون هزینه‌ای کمتری دارید، در ترافیک گیر نخواهم کرد و نیاز به فلان چیز ندارم. یا همین صحبت در مقابل ماشین.

اما اگر شما با آگاهی کامل و بدون از هیچ‌گونه تعصب به من جواب دهید، حتماً این سبکی جواب خواهید داد که این مقایسه اشتباه است و نیاز به جواب اشتباه ندارد. ماشین و موتور هردو مزایا و معایب‌هایی را دارند. موتور ممکن است ایمنی کمتری داشته باشد، موتور ممکن است در فلان قسمت بهتر باشد. ماشین شاید ایمن‌تر باشد، معایبی داشته باشد. اما در کل تمام این داستان را به‌دلیل عدم وجود تعصب بیان کردم.

پس در آخر ما، یا بهتر است بگویم من نمی‌توانم بر اساس جنگ‌ها یک تعصب مزخرف را به محتوا وارد کنم. حالا کدام یکی بهتر است؟ هیچ‌کدام! همه به نوعی برترند اما با یک‌سری تفاوت و ویژگی‌ها. پس از نظر من مقایسه یا سوال در این مورد اشتباه خواهد بود. به‌صورت خیلی خلاصه هر سیستم‌عامل با توجه به نیاز یک شخص، یک ویژگی برتری را نسبت به سیستم‌عامل دارد.

توهم هکر بودن با نصب لینوکس

داداش من کالی لینوکس رو نصب کردم و الان دیگه هکرم و همه رو می‌تونم هک کنم. هک تلگرام، اینستاگرام و واتس‌اپ با کالی لینوکس 50 تومن! من به این می‌گم توهم. توهم هکر شدن با نصب لینوکس خیلی مزخرفه که ادامه بهش می‌پردازم.

آیا با نصب لینوکس هک می شویم؟

اکثر مواقع افراد تازه‌کار این تفکر را دارند که با نصب یک سیستم‌عامل مثل کالی‌لینوکس هکر خواهند شد. اما واقعیت در کجاست؟ سیستم‌عاملی که همراه با ابزارهای هک و امنیت منتشر می‌شوند و توسعه داده می‌شوند، صرفاٌ در بخشی از قسمت‌ها به ما کمک خواهند کرد. برای نمونه چرا آموزش‌ها با کالی‌لینوکس شروع می‌شوند؟ چند دلیل اصلی دارد. محیط سیستم‌عامل، ابزارهای مخصوص هک و امنیت و معروف بودن آن.

پس در نگاه اول سیستم‌عامل این کمک را به ما خواهد کرد تا از ابزارهای هک و امنیت آن بهره ببریم. اما آیا در ویندوز نمی‌توانیم هک کنیم؟ فقط باید لینوکس را نصب کنیم؟ در برخی از موارد ما ابزارهایی را دیده‌ایم که هم برای لینوکس منتشر و توسعه داده می‌شوند و هم برای ویندوز. پس این نگاه را به دور بی‌اندازید. اما به‌صورت کلی این سیستم‌عامل‌ها در اوایل کار به ما خیلی کمک خواهند کرد. چرا اول کار؟ در ادامه به آن خواهم پرداخت.

مسیر هکر تازه‌کار و هکر حرفه‌ای

تا اینجا محتواهای آموزشی به این ترتیب بوده‌اند که در ماشین‌مجازی کالی‌لینوکس را اجرا می‌کنیم و هک می‌کنیم. آیا این پایان هک است؟ خیر. آیا روند درست و اصولی این است؟ خیر. بیایید به‌ شما دقیق‌تر توضیح بدهم.

مقایسه یک هکر تازه کار در مقابل یک هکر حرفه ای

شما به‌عنوان یک هکر تازه‌کار در ابتدای کار در محیط‌های ایزوله کار خواهید کرد. همه‌چیز آماده خواهد بود. ابزارهای هک آماده از قبل، هدف‌های آماده و کلی مزیت‌های دیگر. لقمه آماده برا شما فراوان خواهد بود. اما درطی مسیر که رفته‌رفته به یک متخصص تبدیل خواهید شد، شما با چالش‌های بیشتری روبه‌رو خواهید شد. بیایید وارد جزئیات این موضوع شویم.

از یکجا به بعد دیگر سیستم شخصی یا ماشین‌مجازی برای شما جوابگو نخواهد بود. منابع سخت‌افزاری کم شما را کلافه خواهد کرد. پس به‌سراغ خرید یک سرور مجازی خواهید رفت و هرماه هزینه‌ای را پرداخت خواهید کرد که در مقابل درآمدی که خواهید داشت بسیار ناچیز است. از یکجا به بعد یک‌سری از ابزارهای هک و امنیت جواب کار شما نخواهد بود و برای خودتان با دانش برنامه‌نویسی که دارید ابزارهایی خواهید نوشت. پس رفته‌رفته با توسعه و کسب علم و دانش بیشتر شما به یک متخصص تبدیل خواهید شد و محیط کاری خودتان را شخصی‌سازی‌تر خواهید کرد.

برترین توزیع‌های لینوکس برای هک و امنیت

در ادامه با لینوکس‌هایی آشنا خواهیم شد که دارای ابزارهای هک و امنیت می‌باشند. بعد از معرفی به‌سراغ معیارها منتخبی خواهم رفت و در آخر، مطلب را جمع‌بندی خواهم کرد.

  • کالی‌لینوکس (Kali linux)
  • بک‌باکس (BackBox)
  • پارروت یا پرروت (Parrot sec)
  • آرچ‌استرایک (archstrike)

در این لحظه که در حال نوشتن و تولید یک محتوای آموزشی هستم این چند گزینه از تمام توزیع‌های قدیمی بهتر هستند. دلایل خودم را در ویدیو بالا توضیح داده‌ام اما در ادامه به‌صورت کلی به‌آن خواهم پرداخت.

تکلیف توزیع‌های دیگر لینوکس برای شروع هک و امنیت

احتمالاً متوجه این شده‌اید که در این مقاله خبری از توزیع‌های دیگر نبود. واقعاً چرا؟ یکی از اصلی‌ترین دلایلی که دارد این است که من به‌عنوان یک تولید کننده محتوای آموزشی در هکفا کپی نمی‌کنم و برای مخاطبینم ارزش بشدت زیادی قائل هستم. همین حالا اگر در گوگل یک سرچ کنید متوجه خواهید شد که از هر 10 وب‌سایت 9 وب‌سایت در حال کپی کاری از منابع خارجی می‌باشند.

توزیع لینوکس های برتر برای شروع هک و امنیت

چرا در این لیست خبری از بلک‌آرچ یا سایر توزیع‌ها مثل Network Security Toolkit (NST) – Samurai Web Testing Framework – CAINE – Bugtraq – Dracos Linux – Fedora Security Lab نبود؟ اگر در ادامه با من همراه باشید به سوال شما جواب خواهم داد. چرا از لیست حذف شده‌اند و چرا نباید سمت این توزیع‌ها بروید؟ جواب تمام سوالات شما در انتخاب معیارهای من است.

انتخاب مناسب بین توزیع‌های لینوکسی برای هک و امنیت

در ادامه یک‌سری معیارهای اصلی را به شما می‌گویم که شما با کمک این معیارها، می‌توانید یک سیستم‌عامل مناسب برای شروع یادگیری هک و امنیت انتخاب کنید.

انتخاب مناسب بین توزیع‌های لینوکسی برای هک و امنیت

معیار اول: دارا بودن یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ با حداقل سخت‌افزار مورد نیاز. اگر نمی‌دانید که برای هک و امنیت چه مقدار سخت‌افزار نیاز دارید یا در حال تهیه یک سیستم مناسب هستید به شما پیشنهاد می‌کنم که مقاله آموزشی راهنمای تهیه یک سیستم مناسب برای شروع هک و امنیت را بخوانید.

معیار دوم: انتخاب یک سیستم‌عامل با دارا بودن ابزارهای هک و امنیت. البته برخی از ابزارها مثل برپ قابلیت نصب بر روی ویندوز را دارند اما به‌ هر حال پیشنهاد می‌کنم سمت اوبونتو یا توزیع‌‎هایی مثل مانجارو و لینوکس‌هایی که ابزار ندارند، برای شروع هک و امنیت نروید.

معیار سوم: آپدیت مدام سیستم‌عامل به‌همراه مستندات آموزشی در منبع اصلی. (برای مثال بلک‌آرچ به‌دلیل عدم ارائه آپدیت مدام و منظم در لیست بالا قرار داده نشد.)

معیار چهارم: عدم انتخاب یک سیستم‌عامل به‌خاطر وجود ابزارهای زیاد در زمینه هک و امنیت. برای نمونه در بلک‌آرچ 2800 ابزار وجود دارد. اما این دلیل خوبی برای انتخاب بهترین سیستم عامل برای شروع هک و امنیت نمی‌شود.

معیار پنجم: فرار از توزیع‌های قدیمی سیستم‌عامل که برای هک توسعه داده شده‌اند. برای مثال فلان توزیع در سال 2015 منتشر و تولید شد و تا 1 سال بعد دائم در حال آپدیت بود اما در حال حاضر خبری از آن سیستم‌عامل‌ها نیست! این دلیل بسیار مهم است که از سیستم‌های قدیمی عبور کنید و به‌دنبال سیستم‌های بروز و بهینه باشید.

تا اینجا پنج معیار اصلی خودم را طبق تجربه برای شما بازگو کردم. در روند انتخاب حتماً به‌شما کمک خواهد کرد.

مهاجرت از ویندوز به کدامین لینوکس؟

من اگر بخواهم همین الان، فردا، یک ماه بعد یا نهایتاً سه ماه بعد به لینوکس مهاجرت کنم یک‌سری معیارهای شخصی خواهم داشت. یکی از دلایلی که به‌زودی از ویندوز فرار خواهم کرد به‌خاطر عدم ساگازی با من خواهد بود. البته دلایل منطقی‌تری را نیز دارم که در زمان خداحافظی از ویندوز، در یک مقاله آموزشی آنها را با شما بازگو خواهم کرد.

انتخاب بهترین لینوکس برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس

حالا سوال اصلی این است که مهاجرت به کدامین لینوکس؟ کالی‌لینوکس یا پارروت؟ اوبونتو یا آرچ لینوکس؟ یا توزیع‌های دیگر؟ در ابتدا من به برنامه‌نویسان حرفه‌ای اوبونتو و آرچ‌لینوکس را پیشنهاد می‌دهم. در مرحله بعد برای هک کالی‌لینوکس را پیشنهاد خواهم داد. اما در ماه‌های آینده که به لینوکس کوچ خواهم کرد، به‌روی آرچ لینوکس خواهم رفت.

بین آرچ و اوبونتو حتماً آرچ را انتخاب خواهم کرد. با یک بررسی و جستجوی ساده می‌توانید لیست محبوب‌ترین لینوکس‌ها را بدست بیاورید. اما انتخاب من در این لحظه آرچ‌لینوکس خواهد بود. برای استفاده از کالی یا … در ماشین‌مجازی پیشنهاد می‌دهم اما به‌صورت جداگانه پیشنهاد نمی‌دهم. بیاید نیم‌نگاهی به مشکلات بی‌اندازیم.

مشکل منابع سخت‌افزاری در هنگام نصب لینوکس

ممکن است در این شرایط بحرانی با توجه به منابع سخت‌افزاری قادر به نصب یک لینوکس در ماشین‌مجازی نباشید. واقعاً راه‌حل چیست؟

مشکل منابع سخت‌افزاری در هنگام نصب لینوکس

در ابتدای کار، در این تاریخ من ترکیب ماشین‌مجازی ویرچوال باکس(VirtualBox) با وگرنت(vagrant) را به‌ شما پیشنهاد می‌دهم. در مرحله بعدی استفاده از WSL را به شما پیشنهاد می‌دهم. اگر بازهم با بهینه‌ترین روش‌های ممکن سازگاری ندارید، در ادامه راه‌های دیگری را به شما پیشنهاد می‌دهم.

در روش بعدی بوت کردن os لینوکس را به شما پیشنهاد می‌دهم. یعنی در زمان روشن شدن لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما، سیستم‌عامل لینوکس باشد. هرچند که الان بهینه‌ترین لینوکس‌ها قابل تهیه می‌باشند و این نباید دلیل منطقی باشد که شما کار با لینوکس را شروع نکنید. حالا بیاید به برخی از توزیع‌های لینوکسی که برای هک و امنیت توسعه داده شده‌اند بپردازیم.

کالی لینوکس (Kali linux)

در مقاله قبلی آموزش نصب کالی لینوکس را به شما ارائه دادم. انتخاب ما برای شروع کار با لینوکس، کالی‌لینوکس خواهد بود.

معرفی کالی لینوکس

کالی‌لینوکس یک سیستم‌عامل بر پایه دبیان است که  برای جرم‌یابی قانونی دیجیتال و تست‌نفوذ طراحی شده‌ است. به‌صورت کلی در ادامه آموزش‌ها از کالی زیاد استفاده خواهیم کرد.

بک باکس (BackBox)

به‌صورت خیلی خلاصه یک توزیع لینوکسی که هسته آن از اوبونتو ساخته شده و در عین حال کاملاً سفارشی شده است. دارای ابزارهای هک و امنیت برای تحلیل و تجزیه شبکه، وب و جرم‌یابی وغیره است.

معرفی بک باکس

در مقابل کالی از نظر من کم میاره اما این انتخاب شماست.

پارروت یا پرروت (Parrot sec)

اگر در این زمان کالی‌لینوکسی وجود نداشت به احتمال 99درصد به سمت پارروت می‌رفتم. پارروت هم از دبیان استفاده می‌کند و مداوم آپدیت می‌شود و در کل گزینه خوبی بعد از کالی خواهد بود.

معرفی سیستم عامل پارروت

پارروت هم با ابزارهای هک و امنیت همراه است و شما به‌راحتی می‌توانید با دانلود کردن فایل iso آن را در ماشین‌مجازی اجرا کنید.

توزیع‌های برتر لینوکس برای هکرها

احتمالاً متوجه شده‌اید که جای خیلی از توزیع‌های دیگر خالیست. اما با روند گذشت زمان این مطالب آپدیت خواهند شد. اگر در 6 ماه آینده سیستم‌عاملی جای کالی را بگیرد حتماً این مقاله به‌روز خواهد شد و مجدد بازنویسی خواهد شد. اما در ادامه راجع‌به لینوکس‌های تازه کار صحبت نخواهم کرد. به ترتیب پیشنهاد من همان چندگزینه‌ی روی میز بود.

چرا از دمون، آرچ‌استرایک، یا بلک‌آرچ یا .. در ادامه توضیحاتی را ارائه نداده‌ام؟ هدف ما استفاده از کالی‌لینوکس است. در مقابل کالی پارروت گزینه دوم روی میز خواهد بود. البته گزینه‌های دیگیری هم بر روی میز خواهد بود.

انتخاب بهترین لینوکس از دید کاربران

در وب‌سایت distrowatch .com از نظر کاربران لینوکس‌های برتر را به شما نشان خواهد داد. کالی در رتبه 18 در 6 ماه گذشته قرار دارد. البته با نگاهی به این وب‌سایت با سایر توزیع‌های ناشناس لینوکس آشنا خواهید شد. در آخر اگر شما به‌جای کالی‌لینوکس از پارروت یا سایر توزیع‌ها در ماشین‌مجازی استفاده می‌کنید هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. این یک پیشنهاد شخصی است که با توجه به معیارهای بالا انتخاب شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله آموزشی با راهنمای انتخاب بهترین سیستم‌عامل برای شروع هک و امنیت در خدمت شما بودم. ابتدا از توهمات هکری به شما گفتم و در مسیر آموزشی از برترین توزیع‌های لینوکسی که برای هکرها توسعه داده شده‌اند صحبت کردم. سپس به سراغ توضیح معیارهای مناسب برای انتخاب سیستم‌عامل رفتم و به اکثر سوالات شما در این زمینه پاسخ دادم. در آخر کالی‌لینوکس را انتخاب کردیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + سیزده =